Opiekunami nieformalnymi są najczęściej członkowie najbliższej rodziny chorego (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie) oraz dalsi krewni. Grupa ta może obejmować również przyjaciół lub sąsiadów, którzy regularnie pomagają osobie niesamodzielnej w czynnościach dnia codziennego, działając przy tym niezawodowo i nieodpłatnie.
Dla wszystkich beneficjentów – osób należących do grupy opiekunów nieformalnych organizujemy tematyczne szkolenia w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej. W ten sposób dzielimy się z nimi niezbędną wiedzą, zarówno z zakresu profesjonalnej pomocy, jak i możliwych do uzyskania świadczeń oraz dofinansowań. Są to szkolenia jednodniowe, składające się z części teoretycznej i praktycznej. Odbywają się one cyklicznie w okresie trwania projektu.
Na szkoleniach najczęściej poruszamy tematy dotyczące:
- obsługi nowoczesnych i tradycyjnych sprzętów rehabilitacyjnych oraz ich odpowiedniego wyboru w zależności od rodzaju niesprawności,
- problemów technicznych związanych z opieką nad osobą niesamodzielną,
- zasad pielęgnacji i higieny osób leżących,
- sposobu odżywiania oraz przestrzegania właściwej diety
Opiekunom uczestniczącym w programie zapewniamy również fachową pomoc i doradztwo w zakresie doboru sprzętu rehabilitacyjnego.
Jednym z punktów projektu są ponadto szkolenia edukacyjno-informacyjne, w trakcie których przybliżymy zainteresowanym aktualnie działające systemy wsparcia, a także pokażemy im sposoby korzystania z konkretnych form pomocy.
Na każdym etapie spotkań wsłuchujemy się w indywidualne potrzeby opiekunów oraz zapoznajemy się z ich obecną sytuacją. Wszystkie czynności podejmowane przez nas zespół medyczno-doradczy mają na celu poprawę kompetencji opiekuńczych oraz podniesienie jakości opieki domowej nad osobami niesamodzielnymi. Chcemy, aby zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna, którą przekazujemy opiekunom, przyczyniała się do maksymalnego usprawnienia wykonywanych przez nich zadań, a także odciążyła ich w codziennym funkcjonowaniu z osobami niesamodzielnymi.